Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
Kategorie: Wszystkie | Bez jaj | Foty | Moralność pani Dulskiej według Hanny Samson | To my mówimy stop fanatykom
RSS
poniedziałek, 26 marca 2007
Kto mówi "Stop fanatykom"
Katarzyna Bratkowska
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca; krytyczka literacka. Działaczka KPiORP. W 2006 roku powołała do życia nieformalną grupę "Pro Choice 2006", inicjatorka akcji "Aborcyjny coming out". Obecnie grupa została przekształcona została w Stowarzyszenie "Same o Sobie". Działa na rzecz przywrócenia prawa do legalnej aborcji w Polsce.

prof. Bożena Chołuj
Germanistka, literaturoznawczyni; współzałożycielka i od 1996 roku współkierowniczka Gender Studies przy UW. Autorka licznych publikacji z zakresu problematyki feministycznej i literatury niemieckiej.

Anna Czerwińska
Absolwentka filozofii, członikini Porozumienia Kobiet 8. Marca i innych feministycznych grup nieformalnych. Była pracownica OŚKi, w ktorej zajmowała się m.in. bazą danych organizacji kobiecych, programem grantowym Fundusz dla Kobiet i akcjami, m.in. bezpieczną taksówka dla kobiet. Marzy o załozeniu FAI - feministycznej agencji informacyjnej, oczywiście przy Feminotece :-). Menadżerka i członkini słynnego zespołu "Fałszujące Żony".

Kinga Dunin
Publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury; felietonistka "Wysokich Obcasów". Związana ze środowiskiem Krytyki Politycznej. Autorka wielu książek, w tym wydanej niedawno "Zadymy".

prof. Małgorzata Fuszara
Prawniczka, socjolożka, współzałożycielka i szefowa Gender Studies UW. Autorka licznych prac i książek poświęconych udziałowi kobiet w polityce i życiu publicznym.

dr Agnieszka Graff
Pisarka, tłumaczka i publicystka. Autorka m. in. feministycznego bestsellera "Świat bez kobiet". Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również na gender studies. Związana z Krytyką Polityczną i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Od czasu do czasu publikuje w Gazecie Wyborczej. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca - była na wszystkich manifach i wybiera się na kolejne.

Agnieszka Grzybek
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Członkini partii Zielonych 2004. Koordynatorka ogólnopolskiej kampanii "Akcja Refundacja". Feministka, działaczka na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

Katarzyna Kwiatkowska
Aktorka. Zwolenniczka ruchów wolnościowych. Chodzi na manify. Gra w Szymon Majewski Show.

Katarzyna Miller
Psycholożka, filozofka, poetka, autorka wielu artykułów w pismach kobiecych (min. cyklu "to nie bajka" w "Zwierciadle"); wykładowczyni na podyplomowych studiach Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka książki "Chcę być kochana, tak jak chcę".

Magda Mosiewicz
Absolwentka filozofii i łodzkiej szkoły filmowej, współprzewodnicząca partii Zieloni 2004 i członkini władz Europejskiej Partii Zielonych. Zieloni to najbardziej sfeminizowana frakcja polityczna, i w Polsce i na całym świecie - od Beninu, przez Holandię, po Azerbejdżan.

Wanda Nowicka

Filolożka klasyczna. Działaczka ruchów kobiecych, feministka i obrończyni praw człowieka. Współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum". W 1992 r. współtworzyła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny , którą do dziś prowadzi. Laureatka wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru - nagrody przyznawanej osobom zaangażowanym w walkę z homofobią. W 2005 r. otrzymała nagrodę od Fundacji Sigrid Rausing za prowadzenie sieci organizacji kobiecych w Europie Wschodniej i Centralnej ASTRA. W 2003 r. zaprosiła holenderską fundację Kobiety na Falach do Polski i koordynowała udział polskich organizacji w wizycie statku "Langenort" we Władysławowie. W 2006 r. kandydatka Polskiej Partii Pracy na prezydenta Warszawy. Publicystka niezależna.

Joanna Piotrowska
Twórczyni pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej internetowej księgarni feministycznej Feminoteka od 2005 roku przekształconej w Fundację. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo; współorganizatorka Mia100Kobiet w 2001 i 2002 roku, członkini Porozumienia Kobiet 8. Marca. Tworzy także strony internetowe i uczy inne kobiety jak to robić. W każdą niedzielę o godz. 23.00 w radiu TOK FM prowadzi z Krystianem Legierskim audycję "Lepiej późno niż wcale" poświęconą problematyce les/gej/fem.

Hanna Samson
Pisarka, autorka m.in. "Wojny żeńsko-męskiej i przeciwko światu" oraz "Pokoju żeńsko-męskiego na chwałę patriarchatu"; autorka feministycznych felietonów na Interii. Nieformalnie związana z S.O.S (Stowarzyszenie Same o Sobie)

Kazia Szczuka
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, literaturoznawczyni, autorka książki "Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji" oraz "Kopciuszek, Frankenstein i inne", członkini partii Zieloni 2004.

prof. Magdalena Środa
Etyczka, filozofka, publicystka, feministka; zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Marka Belki. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej, w tym kilku książek, m.in: "Idea godności w historii i etyce" (1993), podręczniki dla szkół średnich "Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze" (1995) i "Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne" (1998). W 2003 roku habilitowała się na podstawie książki: "Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci" (wyd. Aletheia, Warszawa 2003).

Bożena Umińska
Wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek m.in. "Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze", "Na barykady. Kroniki obsesyjne". Znana jest jako autorka felietonów, publikowanych w "Przekroju" i "Przeglądzie", w których precyzyjnie, dowcipnie i bezkompromisowo piętnuje wszelkie przejawy ksenofobii, antyfeminizmu, antysemityzmu, homofobii oraz wszelkich innych form lęku i wrogości wobec "innych". Z pasją tropi i demaskuje postawy z ciemnogrodu, wietrzy zaścianki, broni uparcie wizji społeczeństwa otwartego, pluralistycznego oraz praw jednostki do życia zgodnego z własnymi wyborami.