Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
środa, 28 listopada 2007
Antyprzemocowa ustawa nie chroni kobiet
Od 25 listopada do 10 grudnia trwa Międzynarodowa Kampania 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Między innymi z tej okazji Fundacja Feminoteka wydała właśnie raport krytyczny: "Kogo chronimy przed przemocą? Dwa lata ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie". Z raportu wynika m.in., że antyprzemocowa ustawa nie chroni kobiet, w wielu przypadkach jej zapisy nie są realizowane.
poniedziałek, 26 listopada 2007
Niemoralne propozycje. Mobbing i molestowanie w miejscu pracy
Fundacja Feminoteka wraz z Partnerami projektu Gender Index serdecznie zaprasza na konferencję
"Niemoralne propozycje. Mobbing i molestowanie w miejscu pracy"
8 grudnia 2007, sobota, godz. 12.00-18.30

Związek Rzemiosła Polskiego (Pałac Chodkiewiczów), ulica Miodowa 14, Warszawa
piątek, 23 listopada 2007
Genderowa rewolucja Tuska
Dziś premiera Tuska wygłosił exposé. Mówił w nim m.in. o tym, że szykuje program "Boisko w każdej gminie". Mówił, że wkażdej wsi powstanie boisko z prawdziwego zdarzenia - z murawą i oświetleniem, na którym każde dziecko będzie mogło grać w piłkę, bo to własnie tam dzieci uczą się rywalizacji, gry zespołowej i rozwijają się fizycznie. Ewidentnie chodziło o boiska do gry w piłkę nożną.

Bardzo nas cieszą słowa praemiera, bo oznaczają one, że w Polsce szykuje się wielka genderowa rewoulucja i to od przedszkola. Nie podejrzewamy bowiem, że dla premiera Tuska "każde dziecko" jest chłopcem. Cieszymy się, ponieważ i wg nas wychowanie do równośći powinno się odbywać od dzieciństwa. Cieszymy się także z tego, że dziewczynki nie będą na boiskach tylko podziwały swoich kolegów biegających za piłką lub występowały jako czirliderki, lecz że będa grały w nogę wraz z nimi na tych samych prawach - w koedukacyjnych zespołach lub może zespołach żeńskich. Rozumiemy także, że mimo iż premier nie zająknął się wprost w swoim wystąpięniu na temat równouprawnienia kobiet i mężczyzn, to właśnie program "Boisko w każdej gminie" jest wkładem nowego premiera w wyrównanie szans kobiet i mężczyzn.

Kazia Szczuka

12:37, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (69) »
piątek, 16 listopada 2007
Mamy rząd
Nie było mnie w “tym kraju” prawie miesiąc. Głosowałam w ambasadzie, w kolejce stałam jakąś godzinę. To podobno niewiele, jak na standardy polskich ambasad w tych wyborach. Ale wystarczająco dużo, żeby nasłuchać się komentarzy w rodzaju: “Makabra, nie znoszę Platformy, a będę na nich glosować!”, “Na Tuska? Szlag by to, ok, niech będzie na Tuska”. Ludzie do ostatniej chwili wydzwaniali po znajomych, radząc się i szukając sensownego wyjścia z tej pułapki. Próbując jakoś zorientować się w nastrojach nad Wisłą, zaczęłam krążyć po sieci i po linkach trafiłam na “Blog Wkurwionego Guzika”. A tam podobny klimat, choć komentarz dotyczył innej partii: “Oczywistą oczywistością jest, że w końcu zagryzę zęby, wezmę foliowy woreczek, zrzygam się nad urną i zagłosuję na to stado pajaców z kmiotem na czele.”
piątek, 09 listopada 2007
Kiedy Tusk spotka się z kobietami?
Wybory dawno za nami. Polska oddycha z ulgą. Wraca normalność. Czyżby? Z pierwszych, sprzecznych doniesień medialnych wynika, że nowy rząd nie jest zbytnio zainteresowany tworzeniem stabilnych, instytucjonalnych podstaw polityki równościowej. W Sejmie nie będzie komisji równościowej, kwestie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć zostały upchnięte we wspólnej komisji ds. pracy, polityki społecznej, rodziny i praw kobiet. W ministerstwie pracy i polityki społecznej szuka się miejsca na małą komórkę, która miałaby się zajmować kwestiami równouprawnienia. Jako że wszystko jeszcze w fazie tworzenia, na zmiany nie jest za późno. Panie Premierze! To jeszcze można zmienić. Poniżej list środowisk kobiecych i organizacji działających na rzecz równouprawnienia płci z propozycją spotkania i apelem o utworzenie urzędu ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn.
czwartek, 08 listopada 2007
Niesiołowski - kompromitująca twarz Platformy

„Premier Tusk nie ma czasu na głupstwa” – powiedział poseł PO Stefan Niesiołowski,  komentując fakt, że organizacje pozarządowe, w tym kobiece i reprezentujące mniejszości seksualne, wystąpiły do Tuska o spotkanie.
To, kim jest Niesiołowski, jakie poglądy reprezentuje, jakiego języka używa, to widać, słychać i czuć, niestety od bardzo dawna. Niedobrze jednak, że Niesiołowski jest kreowany na główną twarz Platformy, tym bardziej, że został wybrany na marszałka Sejmu.
Taka twarz Platformie urody nie doda, raczej ją kompromituje, sprowadzając PO do rynsztoka. I tu nie chodzi tylko o przysłowiowy już rynsztokowy język pana marszałka, ale jego poglądy, które z trudem mieszczą się w standardach demokratycznych współczesnej Europy. Dla niego geje, feministki nie powinny mieć żadnych praw. I niestety teraz to on będzie stanowił prawo w Polsce.

Od paru miesięcy jestem poza krajem, wiele osób gratulowało mi wyniku wyborów. Z niedowierzaniem przyjmowali moją odpowiedź, że tak naprawdę nie ma czego gratulować, że wybory niczego w Polce nie zmieniły – jedna prawica zastąpiła inną. Mówiłam im tylko, że przynajmniej ta prawica jest bardziej cywilizowana niż poprzednia. Zapomniałam jednak o pośle Niesiołowskim. Teraz będę musiała odszczekać.
Wanda Nowicka

piątek, 19 października 2007
Feministyczna cisza wyborcza
Kiedy Feminoteka wraz z Komuną Otwock zaproponowała spotkanie i podyskutowanie o tym, na kogo będą głosować feministki, okazało się, że żadna z nich na ten temat dyskutować nie chce: polityka już mi się znudziła, nie będę się tłumaczyć ze swoich wyborów, niech sobie każdy głosuje, na kogo chce... – mówiły.

A wydawałoby się, że jest o czym rozmawiać: Czy feministki powinny okazać kobiecą solidarność i głosować na Partię Kobiet? Czy głosować na kobiety na listach innych partii? Jakich? Która partia polityczna ma feministkom coś do zaoferowania? Czy o tym wszystkim chcemy milczeć?

Zapraszamy na spotkanie bez agitacji, afirmacji i wyborczego bełkotu, posiedźmy w takim razie w ciszy. W ciszy feministycznej. Porozmawiajmy o prywatnych dylematach, bo prywatne jest polityczne. 20.10 [sobota]. siedziba Komuny Otwock, Warszawa, ul.Lubelska 30/32 godz. 20.00
Więcej o spotkaniu

13:47, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (30) »
piątek, 12 października 2007
Nowy raport nt. aborcji w Polsce
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny dzisiaj ogłosiła swój kolejny raport na praw reprodukcyjnych w Polsce. Raport potwierdził wszystkie nasze przypuszczenia. Ustawa antyaborcyjna jest prawem martwym. Nie ograniczyła zjawiska aborcji, tylko zepchnęła je do podziemia, narażając kobiety na utratę życia i zdrowia, a także na wyzysk, oszustwa i poniżenie.
poniedziałek, 08 października 2007
Polska obchodzi Dzień Przeciw Karze Śmierci

Przypominamy, że - wbrew pogłoskom rozpowszechnianym przez rząd RP - Polska obchodzi Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci.

9 października, jutro, o godz. 13.00, przed Pałacem Prezydenckim my, obywatele tego kraju, będziemy manifestowac na rzecz zniesienia kary śmierci we wszystkich państwach świata. Demonstrację organizuje Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

10 października, o 19.00 w warszawskim klubie Plan Be, na Placu Zbawiciela (róg Alei Wyzwolenia), Zieloni zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim, z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Po spotkaniu projekcja "Krótkiego filmu o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego.

20:09, magda.mosiewicz , Bez jaj
Link Komentarze (11) »
środa, 03 października 2007
2 do or not 2 do?

Bojowniczki i Bojownicy Blogowi - zwracam sie do Was z sondą:)
Martwi mnie odorbinkę, że w całej tej kampanii hasło "aborcja" pojawia się wyłącznie w ustach czasem nadobnych lecz jakze mało konsekwentych, nie mówiac juz o ustowiach szaleńczych różnych przerosnietych i niedorośnietych (pardon za jechanie po fizykaliach, ale oni niczego nam nie oszczędzają) Co powiecie rzeszo pisząca - na wiec wyborczy na rzecz naszych praw podstawowych wszakże, hem?

Czy waszym zdaniem ma to szanse się udać? Czy społeczenstwo, które wciąż w ankietach anonimowych głosuje jednak w większości za liberalizacją ustawy antyaborcyjnej - zechce przynieśc swe szanowne niewymowne na wiec? Wszakże na reklamę dzieki marszowi życia tym razem nie mamy co liczyć... Ale czy mozemy pozwolić sobie na milczenie? Co Wy na to? No i co, kto, kiedy i jak - wszelkie pomysły mile widziane.

Wasza oddana KB

02:26, kasia.bratkowska , Bez jaj
Link Komentarze (67) »