Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
sobota, 12 stycznia 2008
Płód Kosmonauta
WANDA NOWICKA W warszawskich tramwajach pojawił się plakat zachęcający do ustępowania miejsca kobietom w ciąży podróżującym komunikacją miejską. Intencja jak najbardziej szlachetna, realizacja – bardzo problematyczna. Plakat przedstawia płód, trzymający się uchwytu tramwajowego. Embrion wygląda jak kosmonauta krążący w czarnej przestrzeni kosmicznej. Nic go nie łączy z kobietą, która jest z nim w ciąży. Jej po prostu nie ma. Na plakacie napis: „Podróż męczy nie tylko przyszłą mamę. Ustąp miejsca dziecku w drodze.” Jakie skojarzenia w związku z tym się nasuwają?
niedziela, 06 stycznia 2008
Feministyczne podsumowanie 2007 roku
Miniony rok w Polsce był dla mnie dość jednostajny, może dlatego, że zarówno rząd jak i mass media pracowały głównie biało-czarnymi kolorami. Nikt nie starał się o głębszą refleksję nad problematycznymi obszarami, których w tym kraju jest bez liku. W artykułach, wywiadach, audycjach telewizyjnych czy radiowych , podobnie z resztą jak w polityce, polaryzowano w zasadzie tylko stanowiska. To ciągłe okopywanie się w oddzielnych piaskownicach polityków i polityczek, dziennikarzy i dziennikarek, przedstawicieli różnych środowisk zawodowych jak również ludzi na co dzień, pogłębiło polską niemoc do wspólnych debat. A bez nich nie mogły się dokonać żadne trwałe przemiany w życiu społecznym.
Bożena Chołuj
sobota, 05 stycznia 2008
Bajka o Babie,
czyli koza innymi słowami.
czwartek, 03 stycznia 2008
Rok kozy i biskupów
Z roku minionego większość jest zadowolona ogromnie i nie ma się co dziwić: wyrzuciliśmy kozę i znów jesteśmy na starych śmieciach. Porażka PiS, nowe polityczne rozdanie i estetyczny lifting mediów z części twarzy ludzi Kaczyńskiego działają balsamicznie. Można się jednak teraz po tych starych śmieciach rozejrzeć i wcale tak fajnie nie jest. Bo – po pierwsze – pisowska koza, co prawda, na podwórku, ale za to dom wypełnił się biskupami. Rok 2007 przejdzie do historii jako rok, w którym Polska potwierdziła i zaakceptowała swój status państwa fundamentalizmu religijnego – miniony rok podsumowuje Magdalena Środa.
piątek, 28 grudnia 2007
Niemoralna wojna kościoła z In vitro
Nie ustaje wojna hierarchów kościoła z metodą zapłodnienia in vitro. Od ponad miesiąca trwają nieustanne ataki na tę metodę zapłodnienia, padają niezwykle mocne słowa z ambon i w mediach publicznych. Episkopat ogłosił w tej sprawie swoje stanowisko. Padły nawet słowa porównujące zapłodnienie z aborcją. Wszystko to w związku z ewentualnym dofinansowaniem tej metody przez rząd. Kościół, przypuszczając kolejny atak na wolność obywateli do decydowania w sprawie własnej płodności, chce w Polsce ziścić „Królestwo Niebieskie na ziemi”, tym samym coraz bardziej naruszając zasadę rozdziału kościoła od państwa. Wojna kościoła przeciwko dofinansowaniu metody zapłodnienia In vitro jest głęboko niemoralna – nadużywając swojej nieformalnej władzy i wpływów na polityków kościół chce pozbawić Polaków i Polki nadziei na macierzyństwo, gdy na realizację tego marzenia nie pozwoliła im natura, a co umożliwia współczesna nauka i medycyna. Wanda Nowicka
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Pochówki płodów
Gazeta Wyborcza opisuje przeżycia pani Eweliny, która poroniła ciążę i zgodnie z prawem chciałaby dokonać pochówku. Dla niej i jej męża 11-tygodniowa jest dzieckiem, które powinno mieć takie same prawa jak dziecko urodzone. I oczywiście subiektywnie mają prawo tak myśleć i mówić o swojej stracie, tym bardziej, że prawo niedawno zezwoliło na taką możliwość. Jednak czym innym jest nadanie pełnego człowieczeństwa płodowi przez osoby oczekujące niecierpliwie dziecka i używanie czułych i emocjonalnych określeń nawet wobec ciąży w najwcześniejszej jej fazie, a zupełnie czym innym jest, gdy takiego języka używają instytucje publiczne czy media. Wanda Nowicka
wtorek, 11 grudnia 2007
Chcemy pełnomocniczki ds. równego statusu, Panie Premierze
Uważamy za sprawę niezwykłej wagi powołanie urzędu odpowiedzialnego za prowadzenie i koordynowanie polityki antydyskryminacyjnej. Taki urząd to dobra tradycja liberalna, którą warto kontynuować – napisały w liście do Premiera przedstawicielki środowisk działających na rzecz równości kobiet i mężczyzn. List poparły organizacje związkowe i osoby indywidualne, m.in. prof. Maria Janion, prof. Barbara Skarga, prof. Magdalena Środa, prof. Małgorzata Fuszara, prof. Bożena Chołuj, prof. Marcin Król, Henryka Bochniarz, Magdalena Cielecka, Urszula Dudziak, Kinga Dunin, Katarzyna Groniec, Edyta Jungowska, Kora (Olga Jackowska), Hanna Krall, Olga Krzyżanowska, Olga Lipińska, Piotr Najsztub, Kazimiera Szczuka, Krystyna Kofta, Olga Tokarczuk, Maria Peszek, Irena Santor, Kinga Rusin, Tomek Lipiński, Beata Tyszkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Adamik, Henryka Krzywonos, Krystyna Starczewska, Sławomir Sierakowski, Wiesław Władyka. List, tym razem z szerokim poparciem różnych środowisk, w formie nieco zmodyfikowanej już po raz drugi trafił na biurko Premiera. Po raz pierwszy został wysłany na początku listopada, w momencie formowania się nowego rządu. Czekamy na odpowiedź Premiara.
środa, 05 grudnia 2007
Kazimiera Szczuka zaprasza na konferencję "Niemoralne propozycje"
On to szef, ona dziwka. Która dziewczyna w Polsce nie słyszała kawałów o tym, jak to gwałcona zeznaje że owszem, opierała się.. o ścianę, a młoda aktorka chwali się, że producent lansował ją w hotelu przez dwie godziny? Kto nie słyszał o tym, że pielęgniarka to materac dla lekarza a stewardesa dla pilota? Kto nie zna ludowej mądrości o psie i suczce, która jakby nie dała to pies by nie wziął? A ile osób wie, że mobbing, molestowanie i wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem?
poniedziałek, 03 grudnia 2007
Słoń w składzie porcelany, czyli o reformie emerytalnej w Polsce
Sprawa emerytur dla kobiet powraca co jakiś czas jak bumerang, najczęściej w formie sensacyjnych doniesień. Sensacji nie budzą rażąco niskie świadczenia dla kobiet (z ostatnich wyliczeń wynika, że mogą otrzymywać emerytury nawet o 60 proc. niższe od emerytur mężczyzn), ale lament podnosi się, ilekroć pojawi się postulat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co z miejsca traktowane jest jako przymuszanie kobiet do pracy (sic!). Nie dalej jak roku temu w sezonie ogórkowym „Dziennik” doniósł ze zgrozą, że Komisja Europejska nową dyrektywą chce przymusić Polskę do zrównania wieku emerytalnego, co zresztą okazało się zwykłą kaczką dziennikarską.
piątek, 30 listopada 2007
Nieme i bez wyjścia
W brzydkim, zaniedbanym akwarium dwie ryby pływają w kółko. Od jednej ścianki do drugiej. Ryby są karmione, wodę wymienia im się regularnie, a za przezroczystymi ściankami szklanego pojemnika widać jakiś wycinek świata. Rybom jest wygodnie i bezpiecznie. Ryby nigdy nie pływały w rzece. Nie mają poczucia zniewolenia i niesprawiedliwości. Ryby są nieme. I bez wyjścia. O filmie "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni" pisze Marta Dzido
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19