Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
czwartek, 27 marca 2008
APEL DO RADY EUROPY - ZBIERAMY PODPISY
Niżej podpisane organizacje i osoby indywidualne zwracają się do członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o poparcie rezolucji w sprawie dostępności do bezpiecznej i legalnej aborcji w Europie.
czwartek, 20 marca 2008
Kraków: Spotkanie z Agnieszką Graff

Spotkanie z Agnieszką Graff, autorka ksiazki “Rykoszetem - rzecz o płci, seksualności i narodzie” (Wydawnictwo W.A.B.). Ksiazka ukaże się 20 marca nakladem Wydawnictwa W.A.B. Spotkanie poprowadzi Magda Mosiewicz.
TERMIN: 26 marca, środa, godz. 19, kawiarnia Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10, Kraków

Czytelniczko i Czytelniku!

Spotkajmy się! Zapraszamy do Krakowa 

Wiecej informacji o ksiazce: W.A.B.

12:59, magda.mosiewicz , Bez jaj
Link Komentarze (5) »
środa, 19 marca 2008
WANDA NOWICKA - redefinicja patriotyzmu
Agnieszka Graff w artykule „Kobieta i odmieniec – zakładnicy narodu” http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,5025160.html proponuje redefiniowanie patriotyzmu i włączenie go jako użytecznej strategii odwojowywania pojęć zawłaszczonych i wykorzystywanych przez prawicę do walki o tzn. „tradycyjne wartości” – tj. m.in. przeciw aborcji i prawom gejów i lesbijek. Chciałaby wytrącić prawicowym ideologom broń z ręki, by patriotyzm przestał być utożsamiany z zaściankiem, Polską katolicką, nacjonalizmem, ksenofobią, seksizmem itp. lecz by znaczył również otwartość, różnorodność, sprawiedliwość.
poniedziałek, 10 marca 2008
Radziszewska: prezent Tuska na 8 Marca
Na 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, premier uraczył nas prezentem – zamiast przysłowiowych rajstop i goździka podarował pełnomocniczkę rządu ds. równego statusu prawnego. W roli tej sprezentował nam Elżbietę Radziszewską, posłankę Platformy Obywatelskiej, która ma teraz odpowiadać za sprawy kobiet i rodziny, choć jeszcze nie tak dawno z rozbrajającą szczerością mówiła, że się na tych sprawach nie wyznaje. Krytycznie odniosła się do listu otwartego środowisk kobiecych, które od listopada ub. roku domagały się od premiera przywrócenia pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, ale poprzedzonego spotkaniem i konsultacjami społecznymi. W tej roli znacznie lepsza byłaby niezależna ekspertka, mająca wiedzę i kompetencje, niż polityczka rozgrywająca kwestię równego statusu zgodnie z aktualnym kursem własnej partii. Sposób powołania pełnomocniczki rodzi podejrzenia, że tym razem mamy do czynienia wyłącznie z marketingowym gestem.
wtorek, 04 marca 2008
Co wkurza Jacka Żakowskiego? Czemu na Manifę przychodzi Janina Paradowska?
12:49, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 25 lutego 2008
WANDA NOWICKA Przyczynek do polskiego antysemityzmu
Antysemityzm jest niezwykle głęboko wbudowany w naszą polską tożsamość. Nawet osoby jak najdalsze od antysemityzmu,wręcz przeciwstawiające się otwarcie temu zjawisku, za taką się uważam, gdzieś tam głęboko w podświadomości mają wdrukowane, że Żyd jest czymś gorszym i że bycie Żydem jest sprawą wstydliwą i wysoce niepożądaną.
niedziela, 24 lutego 2008
No comments

Geroge W. Bush pojechał do Tanzanii i przywiózł dolary. Wdzięczny rząd zorganizował przyjęcie. 

16:46, magda.mosiewicz , Bez jaj
Link Komentarze (8) »
środa, 20 lutego 2008
Co na to biskupi?
Tomasz Terlikowski omawiając projekt rządowy ustawy regulującej zapłodnienie in vitro (Rzeczpospolita, 19 lutego) skupia się przede wszystkim na kwestii, jakie będzie stanowisko biskupów w tej sprawie. Terlikowski powtarzając znane zastrzeżenia kościoła katolickiego wobec tej metody zapłodnienia pozaustrojowego, wyraża ogromne zdziwienie, jak rząd może zgłosić projekt, który spotka się ze sprzeciwem kościoła.

Wanda Nowicka

niedziela, 10 lutego 2008
Sto lat za Murzynami?


Parę dni temu w Dzienniku ukazał się optymistyczny komentarz na temat amerykańskich wyborów: “Wyobraźmy sobie, że już w prawyborach Bartoszewski wygrywa z młodszym od siebie o parę dekad roztańczonym Kwaśniewskim. Gretkowska, mimo że jest kobietą, w dodatku ambitną, wygrywa z jak zwykle nieco spiętym Lechem Kaczyńskim. A Legierski albo Olisadebe deklasują Giertycha. W Polsce to wizja jeszcze nie z tej dekady. Tymczasem w Ameryce tak się właśnie stało. Czwórka faworytów prezydenckich prawyborów to kobieta, mulat, mormon i człowiek po siedemdziesiątce.” I tak dalej, i tak dalej, w duchu szczęścia z powodu postępu i padającyh stereotypów. Też bym chciała być szczęśliwa. Tylko coś mi tu zgrzyta.

Męczy mnie pytanie: co robi Legierski w zestawieniu z Olisadebe? Co ma piernik do wiatraka? Dlaczego prawnik prowadzący zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, działacz polityczny kandydujący do Sejmu i Rady Miasta, aktywista występujący w programach publicystycznych zestawiany jest z piłkarzem, który nigdy nie miał z wyborami ani polityką nic wspólnego?
Przecież redaktor Michalski nie napisał “Gretkowska albo Otylia Jędrzejczak, mimo, że są kobietami, w dodatku ambitnymi (...) wygrywają z Kaczyńskim”. Widocznie to oczywiste, że Gretkowska czy Bartoszewski mają poglądy polityczne, a może nawet i program.
Ale przecież nie Murzyni! To sympatyczne stworzenia, lubimy na nie patrzeć, tak szczerze się uśmiechają. Czarnoskóry działacz polityczny i czarnoskóry sportowiec to właściwie to samo. Ładnie się ruszają, prawda?

Wobec takiego nastawienia, w Polsce przyjdzie nam czekać nie dekadę, a wiek. Zwłaszcza, że w dalszej części artykułu było coś o edukacyjnej roli mediów. No właśnie.
21:35, magda.mosiewicz , Bez jaj
Link Komentarze (21) »
czwartek, 17 stycznia 2008
Debata o wychowaniu w duchu demokracji i równouprawnienia
Fundacja Feminoteka, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co oraz Klub Gazety Wyborczej zapraszają na debatę
o wychowaniu w duchu demokracji i równouprawnienia.

W spotkaniu wezmą udział:
prof. Magdalena Środa, etyczka, filozofka,
Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy,
Krystyna Starczewska, dyrektorka społecznego gimnazjum Raszyńska
Edyta Plich, dyrektorka żeńskiego gimnazjum i liceum im. Plater-Zyberkówny.

21 stycznia (poniedziałek), godz. 19.00,
Klub Gazety Wyborczej, ul. Czerska 8/10

Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie książki wydane niedawno przez wydawnictwo Jacek Santorski & Co : „Mała książka o feminizmie” i „Mała książka o demokracji” autorstwa szwedzkiej pisarki, a zaadoptowana do polskich realiów przez prof. Magdalenę Środę. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, od kiedy można uczyć dzieci o demokracji i o równości. Dlaczego w polskich szkołach nie promuje się obywatelskich postaw i nie uczy równości.

ZAPRASZAMY!!!!

11:17, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (5) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19