Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
wtorek, 27 marca 2007
Stop fanatykom. Bez jaj.

Dziewczyny zapraszają na Plac Konstytucji...


Wspomóż świecką krucjatę!

...a także do lektury bloga „Bez jaj”


'''Bez jaj'' - zaprasza Kazimiera Szczuka

„Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, dźgać. Bez jaj”


'''Bez jaj'' - tu dźgają kobiety
12:01, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (15) »
Stop fanatykom - wiec w obronie kobiet i konstytucji

 

 

Hej, ludzie, co wy na to, że prolajfersi postanowili dobrać się do konstytucji, którą zaakceptowaliśmy w ogólnonarodowym referendum? Co wy na to, że w konsekwencji gmerania w konstytucji może zostać zaostrzona ustawa antyaborcyjna, już i tak jedna z najbardziej restrykcyjnych w Europie? Czy miło będzie nam żyć w kraju, w którym szlachetni obrońcy zapłodnionych komórek jajowych zmuszą do rodzenia wszystkie kobiety chore, zgwałcone, noszące uszkodzone ciąże? Jakim prawem ksiądz Rydzyk z Markiem Jurkiem i Romanem Giertychem pouczaja nas o tym, co dobre i złe? Kto im dał prawo do obrażania i poniżania kobiet? Czy zdecydujemy się protestować dopiero wtedy, kiedy policja menstruacyjna będzie patrolowała miasta a specsłużby antyaborcyjne przed kamerami będą wyprowadzać skutych kajdankami ginekologów? Czy dojdziemy do tego, że w telewizji publicznej urządzane będą samokrytyki, zapłakane kobiety błagać będą  Rydzyka o odpuszczenie grzechu aborcji? Dlaczego w zjednoczonej Europie XXI wieku staliśmy się enklawą ponurej inkwizycji?

 

 
12:00, stopfanatykom , Bez jaj
Link Komentarze (43) »
Realne kobiety kontra symboliczne
Każdy zakaz jest politycznie łatwiejszy niż jakakolwiek próba stworzenia lepszych warunków socjalnych, lepszej opieki zdrowotnej i lepszego wykształcenia. Zakaz jest zedecydowanie bardziej spektakularny niż mrówcza praca nad zmianami regulacji w poszczególnych resortach, żeby zarówno kobietom jak i mężczyznom zależało na potomstwie. Zwolennicy LPR z innych partii i sama LPR nie przedstawili do tej pory żadnego konkretnego projektu w zakresie tych zmian, wygląda na to, że nie potrafią przetrwać na scenie politycznej inaczej niż tylko sięgając po stary wypróbowany sposób, rozporządzając życiem kobiet - pisze prof. Bożena Chołuj.
Potrzebna jest Koalicja Zdrowego Rozsądku
Polskę opanowali fanatycy, którzy rozpętali wojnę ideologiczną z wszystkimi grupami społecznymi, a przede wszystkim z kobietami. Chcą za wszelką cenę pozbawić kobiety resztek autonomii, godności i wolnego wyboru we wszystkich sprawach związanych z płodnością i kontrolą urodzin. Fanatycy życia poczętego za nic mają życie kobiet, nie mówiąc już o ich zdrowiu. W imię ubóstwionego przez nich życia poczętego chcą zmusić kobiety do rodzenia, nawet gdyby miały przy tym stracić życie - pisze Wanda Nowicka
Debata o aborcji – nie chcę ale muszę
Nie wiem, skąd w prawicowych politykach tyle pogardy i nienawiści do kobiet, tyle okrucieństwa i bezmyślności. Nie wiem, czy uda nam się to szaleństwo powstrzymać. Wiem, że nie wolno milczeć. Tak, wiem, nie chce nam się o tym gadać. Zamiast protestować wolałabym sobie na przykład poczytać. Ale nie mamy wyboru - pisze Agnieszka Graff
poniedziałek, 26 marca 2007
Kto mówi "Stop fanatykom"
Katarzyna Bratkowska
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca; krytyczka literacka. Działaczka KPiORP. W 2006 roku powołała do życia nieformalną grupę "Pro Choice 2006", inicjatorka akcji "Aborcyjny coming out". Obecnie grupa została przekształcona została w Stowarzyszenie "Same o Sobie". Działa na rzecz przywrócenia prawa do legalnej aborcji w Polsce.

prof. Bożena Chołuj
Germanistka, literaturoznawczyni; współzałożycielka i od 1996 roku współkierowniczka Gender Studies przy UW. Autorka licznych publikacji z zakresu problematyki feministycznej i literatury niemieckiej.

Anna Czerwińska
Absolwentka filozofii, członikini Porozumienia Kobiet 8. Marca i innych feministycznych grup nieformalnych. Była pracownica OŚKi, w ktorej zajmowała się m.in. bazą danych organizacji kobiecych, programem grantowym Fundusz dla Kobiet i akcjami, m.in. bezpieczną taksówka dla kobiet. Marzy o załozeniu FAI - feministycznej agencji informacyjnej, oczywiście przy Feminotece :-). Menadżerka i członkini słynnego zespołu "Fałszujące Żony".

Kinga Dunin
Publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury; felietonistka "Wysokich Obcasów". Związana ze środowiskiem Krytyki Politycznej. Autorka wielu książek, w tym wydanej niedawno "Zadymy".

prof. Małgorzata Fuszara
Prawniczka, socjolożka, współzałożycielka i szefowa Gender Studies UW. Autorka licznych prac i książek poświęconych udziałowi kobiet w polityce i życiu publicznym.

dr Agnieszka Graff
Pisarka, tłumaczka i publicystka. Autorka m. in. feministycznego bestsellera "Świat bez kobiet". Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również na gender studies. Związana z Krytyką Polityczną i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Od czasu do czasu publikuje w Gazecie Wyborczej. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca - była na wszystkich manifach i wybiera się na kolejne.

Agnieszka Grzybek
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Członkini partii Zielonych 2004. Koordynatorka ogólnopolskiej kampanii "Akcja Refundacja". Feministka, działaczka na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

Katarzyna Kwiatkowska
Aktorka. Zwolenniczka ruchów wolnościowych. Chodzi na manify. Gra w Szymon Majewski Show.

Katarzyna Miller
Psycholożka, filozofka, poetka, autorka wielu artykułów w pismach kobiecych (min. cyklu "to nie bajka" w "Zwierciadle"); wykładowczyni na podyplomowych studiach Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka książki "Chcę być kochana, tak jak chcę".

Magda Mosiewicz
Absolwentka filozofii i łodzkiej szkoły filmowej, współprzewodnicząca partii Zieloni 2004 i członkini władz Europejskiej Partii Zielonych. Zieloni to najbardziej sfeminizowana frakcja polityczna, i w Polsce i na całym świecie - od Beninu, przez Holandię, po Azerbejdżan.

Wanda Nowicka

Filolożka klasyczna. Działaczka ruchów kobiecych, feministka i obrończyni praw człowieka. Współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum". W 1992 r. współtworzyła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny , którą do dziś prowadzi. Laureatka wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru - nagrody przyznawanej osobom zaangażowanym w walkę z homofobią. W 2005 r. otrzymała nagrodę od Fundacji Sigrid Rausing za prowadzenie sieci organizacji kobiecych w Europie Wschodniej i Centralnej ASTRA. W 2003 r. zaprosiła holenderską fundację Kobiety na Falach do Polski i koordynowała udział polskich organizacji w wizycie statku "Langenort" we Władysławowie. W 2006 r. kandydatka Polskiej Partii Pracy na prezydenta Warszawy. Publicystka niezależna.

Joanna Piotrowska
Twórczyni pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej internetowej księgarni feministycznej Feminoteka od 2005 roku przekształconej w Fundację. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo; współorganizatorka Mia100Kobiet w 2001 i 2002 roku, członkini Porozumienia Kobiet 8. Marca. Tworzy także strony internetowe i uczy inne kobiety jak to robić. W każdą niedzielę o godz. 23.00 w radiu TOK FM prowadzi z Krystianem Legierskim audycję "Lepiej późno niż wcale" poświęconą problematyce les/gej/fem.

Hanna Samson
Pisarka, autorka m.in. "Wojny żeńsko-męskiej i przeciwko światu" oraz "Pokoju żeńsko-męskiego na chwałę patriarchatu"; autorka feministycznych felietonów na Interii. Nieformalnie związana z S.O.S (Stowarzyszenie Same o Sobie)

Kazia Szczuka
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, literaturoznawczyni, autorka książki "Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji" oraz "Kopciuszek, Frankenstein i inne", członkini partii Zieloni 2004.

prof. Magdalena Środa
Etyczka, filozofka, publicystka, feministka; zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Marka Belki. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej, w tym kilku książek, m.in: "Idea godności w historii i etyce" (1993), podręczniki dla szkół średnich "Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze" (1995) i "Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne" (1998). W 2003 roku habilitowała się na podstawie książki: "Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci" (wyd. Aletheia, Warszawa 2003).

Bożena Umińska
Wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek m.in. "Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze", "Na barykady. Kroniki obsesyjne". Znana jest jako autorka felietonów, publikowanych w "Przekroju" i "Przeglądzie", w których precyzyjnie, dowcipnie i bezkompromisowo piętnuje wszelkie przejawy ksenofobii, antyfeminizmu, antysemityzmu, homofobii oraz wszelkich innych form lęku i wrogości wobec "innych". Z pasją tropi i demaskuje postawy z ciemnogrodu, wietrzy zaścianki, broni uparcie wizji społeczeństwa otwartego, pluralistycznego oraz praw jednostki do życia zgodnego z własnymi wyborami.

Szpital psychiatryczny im. Świętego Kompromisu
Kiedyś powstanie szpital psychiatryczny im. świętego Kompromisu. Nie dla normalnych ludzi cierpiących na normalne zaburzenia psychiczne, nie. To będzie szpital dla byłych polityków, którzy zachorowali na kompromis. Ta choroba objawia sie tym, że zamiast słowa absurd, szaleństwo, faszyzm, itp. używa się grzecznego słówka kompromis. Kiedy słyszę jak ktoś mówi o kompromisie skóra mi cierpnie i zaczynam się bać. Kompromisem (między kim a kim?) jest zakaz aborcji z wyjatkiem trzech dramatycznych przypadków.

piątek, 23 marca 2007
Nie ruszajcie konstytucji - apel

Apelujemy do posłanek i posłów, aby nie zmieniali w Konstytucji żadnych ogólnych zapisów dotyczących ochrony życia i godności człowieka.

Jeśli którakolwiek z proponowanych zmian zostanie wprowadzona, kobiety w Polsce stracą jednoznaczną konstytucyjną gwarancję ochrony życia.

Uważamy, że Konstytucja nie jest odpowiednim miejscem do narzucania społeczeństwu praw wynikających z przekonań religijnych. Zapisy konstytucyjne z założenia są ogólne i takie powinny pozostać.

Wisława Szymborska, prof. Maria Janion, Olga Lipińska, Magdalena Abakanowicz, prof. Barbara Skarga, prof. Wiktor Osiatyński, prof. Michał Głowiński, prof. Mirosława Marody, prof. Joanna Tokarska - Bakir, prof. Paweł Dybel, prof. Marcin Król, prof. Lena Kolarska-Bobińska, prof. Agata Bielik-Robson, prof. Mirosława Włodarczyk, Andrzej Celiński, Izabela Cywińska, Renata Dancewicz, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Maria Seweryn, Joanna Brodzik, Katarzyna Herman, Jowita Budnik, Katarzyna Kwiatkowska, Michał Witkowski, Kora Jackowska, Fiolka Najdenowicz, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Kinga Rusin, Tomasz Raczek, Katarzyna Roeyens / Kayah, Reni Jusis, Anja Orthodox, Agnieszka Arnold, Piotr Najsztub, Jerzy Pilch, Wojciech Eichelberger, Bożena Walter, Małgorzata Braunek, Adam Wajrak, Janina Ochojska, Marek Borowski, Wojciech Olejniczak, Marcin Meller, dr Jacek Kochanowski, dr Monika Płatek, Michał Rusinek, dr Kinga Dunin, Seweryn Blumsztajn, Mariusz Sieniewicz, Wilhelm Sasnal, Maja Kleczewska, Wanda Nowicka, Hanna Samson, Kazia Szczuka, Krystyna Kofta, Sławomir Sierakowski, Beata Sadowska, Mariusz Przybylski, Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski, Grażyna Olbrych, Joanna Rajkowska, Zuzanna Janin, Marta Dzido, Anna Baumgart, Kamil Sipowicz, dr Bożena Umińska, prof. Inga Iwasiów, prof. Jolanta Brach - Czaina, prof. Magdalena Środa, prof. Bożena Chołuj, prof. Katarzyna Rosner, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Małgorzata Fuszara, dr Agnieszka Graff i... i tysiące innych.

Jeśli chcesz zaprotestować przeciw gmeraniu w konstytucji możesz to zrobić na stronie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny albo na stronie Porozumienia Kobiet 8 marca.  

18:15, k_szczuka , Bez jaj
Link Komentarze (25) »
1 ... 16 , 17 , 18 , 19