Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
niedziela, 21 marca 2010
POSTULATY XI MANIFY

Wszytskie postulaty XI warszawskiej Manify 2010 są na stronie

www.manifa.org

zapraszamy do lektury i komentarzy!

 

12:40, kasia.bratkowska , Bez jaj
Link Komentarze (3) »
ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, MANIFO!
Julia Kubisa, Elżbieta Korolczuk, Katarzyna Bratkowska - tekst współorganizatorek Manify 2010
piątek, 21 sierpnia 2009
Wdowi grosz dla krasnoludków
Z wypowiedzi prasowej Pana Jeremiego Mordasewicza, przedstawiciela Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, której udzielił na łamach „Gazety Wyborczej” dnia 13.08, można łatwo wywnioskować co następuje: pan Mordasewicz nigdy nie będzie wdową, pan Mordasewicz nie zna żadnej gorzej sytuowanej wdowy, pan Mordasewicz nie ma pojęcia co robią żony i matki po wyjściu mężów do pracy, ewentualnie wraz z całym PKPP dzieli tajemniczą wiarę w polskie krasnoludki. Co byłoby urocze, gdyby był Nikiforem, jednak biznesmenowi wiara taka już nie przystoi.
niedziela, 16 sierpnia 2009
Oświadczenie organizacji kobiecych w sprawie odebrania rent.
Zbieramy podpisy organizacji pod oswiadczeniem. Podpisy proszę wysyłać na adres abradakobra@gmail.com - z tematem maila PODPIS i z nazwa organizacji w mailu.
czwartek, 25 czerwca 2009
CHWAŁA FEMINISTKOM! VIDEO Z KONGRESU KOBIET

Oto jakże niedoskonały mój filmik z kogresu kobiet

http://vimeo.com/5309206

Polecam z pokorą,

Wanda Nowicka

PS. Gdyby link sie nie otwierał, trzeba go wpisać ręcznie

poniedziałek, 22 czerwca 2009
Kongres Kobiet

Wczoraj w Warszawie zakończył się Kongres Kobiet. Było to niewątpliwie ważne wydarzenie dla Polek, bowiem uczestniczkom udało się dokonać bilansu 20-lecia transformacji. I choć wiele osiągnięto w tym czasie, bez wątpienia to przede wszystkim kobiety poniosły negatywne skutki stworzenia w Polsce gospodarki opartej na zasadach neoliberalnych. Feminizacja ubóstwa jest bardzo widocznym tego skutkiem, to właśnie wśród bezrobotnych kobiety stanowią większość. Jeśli chodzi o udział we władzy, to wciąż nas jest  tam mało. Polityka i biznes mają w Polsce twarz mężczyzny, nieliczne kobiety sukcesu wciąż jeszcze należą do rzadkości i budzą rozmaite emocje, nie zawsze pozytywne z tej właśnie racji, że udało im się wedrzeć do sfery zarezerwowanej dla panów. Choć wiele się mówi o problemie przemocy wobec kobiet, wciąż niewiele udało się osiągnąć w ciągu 20. lat.  No i wreszcie, to właśnie w wyniku przemian politycznych Polki straciły prawo do samostanowienia w kwestiach dotyczących płodności i rozrodczości. Zakaz aborcji jest największą plamą 20-lecia i ponurym żartem historii – kobiety straciły wolność decydowania w czasie, gdy Polska jako kraj wolność polityczną odzyskała.

Jak powiedziała Magdalena Środa, Kongres był ukoronowaniem 20-letniej pracy feministek, bowiem te kwestie, które poruszałyśmy od dawna i które nie zawsze były rozumiane i akceptowane przez inne kobiety, teraz weszły do tzn. mainstreamu; Obecnie mało kto ośmieliłby się kwestionować występowanie dyskryminacji kobiet. Parytet jako sposób na zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym i gospodarczym jest coraz powszechniej akceptowany. 

Warto podkreślić, że kobietom udało się podsumować okres transformacji skuteczniej niż mężczyznom, którzy nami rządzą, bo skłóceni ze sobą, musieli zorganizować imprezy aż w trzech miastach, bo jednej wspólnej nie byli w stanie. Tymczasem w  Sali Kongresowej były kobiety z różnych opcji politycznych, a mimo to potrafiły wspólnie dyskutować i świętować. No i wybrałyśmy kobietę 20-lecia – Henrykę Krzywonos – bohaterkę Solidarności, która po zrobieniu rewolucji politycznej zajęła się najbardziej potrzebującymi tj. sierotami. Wraz z mężem stworzyli rodzinny dom dziecka, adoptowali dwunastkę dzieci i umożliwili im godne życie.

Sukces Kongresu zawdzięczamy tysiącom kobiet, które przyjechały z całej Polski i mówiły o swoich problemach, ale i sukcesach. Ale co najważniejsze, chcą się organizować i działać na rzecz realizacji wspólnych postulatów. To wraz z nimi zmienimy Polskę na kraj, gdzie kobiety i  mężczyźni będą mieli równe możliwości, prawa i obowiązki.

 

 

Wanda Nowicka

wtorek, 10 marca 2009
Manifa w Warszawie, 2009, film własny
Oto link do filmu z Manify w Warszawie nakręcony przeze mnie.
http://video.google.pl/videoplay?docid=-26476183846785223&hl=pl
 Wanda Nowicka
poniedziałek, 09 marca 2009
Przełom w bulwie:)
Nie dość, że kiedy miłałyśmy już rondo tfu tfu dmowskiego (skrzyzowanie jerozolimskich z marszałkowską) to koniec manify nie wyszedl jeszcze z placu defilad... W tym roku AFP, PAP i inne agencje podają 5 do 6 tys. uczestniczek i uczestników!
niedziela, 08 marca 2009
Wolności, godności i zdrowia
Dziennik "Metro", swoją akcją wyrażającą poparcie dla przymusowych badań cytologicznych i mammograficznych, stwierdza, że w imię zdrowia i życia powinnyśmy zrezygnować z wolności i godności. My natomiast jesteśmy przekonane, że Polki mogą i powinny mieć mieć i zdrowie, i wolność, i godność. Nie musimy z niczego rezygnować. Powalczmy o to wspólnie!

Listem, który zamieszczamy poniżej, Feminoteka rozpoczyna otwartą dyskusję na temat tego, dlaczego kobiety nie korzystają z profilaktycznych badań cytologicznych i mammograficznych. Piszcie do nas o tym, czego się wstydzicie, czego się boicie. Nie chcemy wylewać na głowy lekarzy i lekarek wiader pomyj. Raczej chodzi nam o to, byście pisały, jak powinna wg Was wyglądać idealna wizyta u ginekologa. Czego od nich oczekujecie: jakich zachowań, jakiego rodzaju pomocy i wsparcia, by przełamać wstyd, lęk, zażenowanie przed wizytą.

Wasze głosy będziemy publikować na łamach Feminoteki. Na ich podstawie sporządzimy listę postulatów, jak również listę wskazówek i zaleceń dla lekarzy, którą przekażemy Ministerstwu Zdrowia. Listy przesyłajcie na adres: wolnoscizdrowie@feminoteka.pl

czwartek, 05 marca 2009
CO TO JEST MANIFA?
Gdzie jest warszawska Manifa juz na pewno wiesz: 12:00, plac Defilad, ta niedziela! A czy chcesz wiedzieć co to jest Manifa?
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19