Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
Blog > Komentarze do wpisu
Kongres Kobiet

Wczoraj w Warszawie zakończył się Kongres Kobiet. Było to niewątpliwie ważne wydarzenie dla Polek, bowiem uczestniczkom udało się dokonać bilansu 20-lecia transformacji. I choć wiele osiągnięto w tym czasie, bez wątpienia to przede wszystkim kobiety poniosły negatywne skutki stworzenia w Polsce gospodarki opartej na zasadach neoliberalnych. Feminizacja ubóstwa jest bardzo widocznym tego skutkiem, to właśnie wśród bezrobotnych kobiety stanowią większość. Jeśli chodzi o udział we władzy, to wciąż nas jest  tam mało. Polityka i biznes mają w Polsce twarz mężczyzny, nieliczne kobiety sukcesu wciąż jeszcze należą do rzadkości i budzą rozmaite emocje, nie zawsze pozytywne z tej właśnie racji, że udało im się wedrzeć do sfery zarezerwowanej dla panów. Choć wiele się mówi o problemie przemocy wobec kobiet, wciąż niewiele udało się osiągnąć w ciągu 20. lat.  No i wreszcie, to właśnie w wyniku przemian politycznych Polki straciły prawo do samostanowienia w kwestiach dotyczących płodności i rozrodczości. Zakaz aborcji jest największą plamą 20-lecia i ponurym żartem historii – kobiety straciły wolność decydowania w czasie, gdy Polska jako kraj wolność polityczną odzyskała.

Jak powiedziała Magdalena Środa, Kongres był ukoronowaniem 20-letniej pracy feministek, bowiem te kwestie, które poruszałyśmy od dawna i które nie zawsze były rozumiane i akceptowane przez inne kobiety, teraz weszły do tzn. mainstreamu; Obecnie mało kto ośmieliłby się kwestionować występowanie dyskryminacji kobiet. Parytet jako sposób na zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym i gospodarczym jest coraz powszechniej akceptowany. 

Warto podkreślić, że kobietom udało się podsumować okres transformacji skuteczniej niż mężczyznom, którzy nami rządzą, bo skłóceni ze sobą, musieli zorganizować imprezy aż w trzech miastach, bo jednej wspólnej nie byli w stanie. Tymczasem w  Sali Kongresowej były kobiety z różnych opcji politycznych, a mimo to potrafiły wspólnie dyskutować i świętować. No i wybrałyśmy kobietę 20-lecia – Henrykę Krzywonos – bohaterkę Solidarności, która po zrobieniu rewolucji politycznej zajęła się najbardziej potrzebującymi tj. sierotami. Wraz z mężem stworzyli rodzinny dom dziecka, adoptowali dwunastkę dzieci i umożliwili im godne życie.

Sukces Kongresu zawdzięczamy tysiącom kobiet, które przyjechały z całej Polski i mówiły o swoich problemach, ale i sukcesach. Ale co najważniejsze, chcą się organizować i działać na rzecz realizacji wspólnych postulatów. To wraz z nimi zmienimy Polskę na kraj, gdzie kobiety i  mężczyźni będą mieli równe możliwości, prawa i obowiązki.

 

 

Wanda Nowicka

poniedziałek, 22 czerwca 2009, nowiwa

Polecane wpisy

Komentarze
2009/06/24 19:22:22
Zachwyconam! Ogromnie jeno żałuję, że nie mogłam się rozdwoić na niektóre panele. Pozdrowienia dla wszystkich uczestniczek Kongresu!
-
2009/06/28 14:25:17
Tak, to było fantastyczne spotkanie ponad 3 tysiecy kobiet ! Mnóstwo dobrej energii zyskałam ( i myslę, ze tak było z każdą), po prostu solidarność kobiet (o której mówiła i prof. Janion, i Graff i wiele panelistek ) - była zauważalna na każdym kroku !
Myślę, ze ten kongres był niewątpliwie ważnym przełomowym wydarzeniem dla feministek i w ogóle wszystkich zebranych kobiet w Warszawie, w Pałacu Kultury w dniach 20-21 czerwca 2009 !
-
karolpoziorski
2009/07/16 14:38:37
stworzenia w Polsce gospodarki opartej na zasadach neoliberalnych
Czy autorka mogłaby wyjaśnić, co według niej oznacza przymiotnik neoliberalny? Bo z moich obserwacji wynika, że żyjemy wciąż w państwie socjalistycznym, gdzie na wszystko trzeba mieć pozwolenie państwa i pieczątkę urzędnika, gdzie prawo nie chroni własności prywatnej ani działalności biznesowej, a spora część zawodów pozostaje zamknięta dla przeciętnego człowieka bez tzw. znajomości.

Polityka i biznes mają w Polsce twarz mężczyzny
Chciałbym zwrócić uwagę autorki, że według statystyk w Polsce ponad 35% osób prowadzących działalność gospodarczą to kobiety, co stawia nas na drugim miejscu pod tym względem w Unii Europejskiej (za Francją). Czyli nie jest źle. Może po prostu kobiety nie garną się tak bardzo do biznesu, jak sądzi pani Nowicka? Do polityki ja się zresztą też nie garnę i nie polecam tego ani kobietom, ani mężczyznom.

zakaz aborcji jest największą plamą 20-lecia
Naprawdę nie widzi Pani żadnych innych problemów w naszym kraju? Cóż, pogratulować optymizmu. Wymiar sprawiedliwości kuleje zupełnie, działalność gospodarcza jest ograniczana na każdym kroku, finanse państwa wciąż się sypią, a pani Nowicka tylko o wyskrobywaniu dzieci. Szkoda słów.

Choć wiele się mówi o problemie przemocy wobec kobiet, wciąż niewiele udało się osiągnąć w ciągu 20. lat
W ciągu ostatnich dwudziestu lat regularnie psuto kodeks karny w KAŻDEJ dziedzinie, więc nic dziwnego, że w przypadku przemocy wobec kobiet również. System sądowniczy też jest do bani, o policji nie wspominając (chociaż akurat do szeregowych policjantów można mieć najmniej zastrzeżeń, skoro nikt ich z góry nie wspiera). Stąd szkoda, że pani Nowicka ogranicza swoje żale wyłącznie do przemocy wobec kobiet. Natomiast mówienie tutaj o dyskryminacji kobiet jest nieporozumieniem - dyskryminowani są wszyscy obywatele, którzy chcieliby państwa prawa.

Parytet jako sposób na zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym i gospodarczym jest coraz powszechniej akceptowany.
Parytet to najbardziej idiotyczny pomysł, jaki można by wprowadzić. Zamiast umiejętności i kwalifikacji mielibyśmy obsadzać stanowiska biorąc pod uwagę dane demograficzne? Bzdura!

Sali Kongresowej były kobiety z różnych opcji politycznych
Pytam z ciekawości, bo nie śledziłem przebiegu kongresu: kto był przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości na kongresie? A ruchów anty-aborcyjnych? Przypuszczam, że owe różne opcje w ustach pani Nowickiej ograniczają się wyłącznie do opcji poprawnych politycznie.

zmienimy Polskę na kraj, gdzie kobiety i mężczyźni będą mieli równe możliwości, prawa i obowiązki
Czy Autorka mogłaby wskazać przepis w polskim prawie, który traktuje nierówno kobiety i mężczyzn?
-
2010/02/03 14:20:12
Przypuszczalnie autorce bardziej chodziło o MOŻLIWOŚCI niż o prawa ... no ale obawiam się, że jako facet jednak nigdy nie będę miał możliwości zajścia w ciążę :)
-
2014/02/21 10:50:16
Od siebie dodam tylko, że Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko czeka na waszą pomoc! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zapraszam czym prędzej do wypełnienia deklaracji :)