Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
Blog > Komentarze do wpisu
USTAWA GóWNINA
Krótko w ulotkowej formie najważniejsze skutki ustawy Gowina, plus animowany komentarz w prezencie noworocznym

PO-PSL

 

tu znajdziesz komentarz animowany do Ustawy Gowina         http://www.youtube.com/watch?v=QzofdUV03h 

    
CZY WIESZ JAKIE ZAPISY ZAWIERA

TZW. USTAWA GOWINA O IN VITRO?

•    zakazuje mrożenia zapłodnionych komórek, mimo, że zgodnie z wiedzą medyczną metoda ta daje znacznie lepsze rezultaty niż mrożenie komórek jajowych
•    zmusza kobietę do implantacji wszystkich zapłodnionych komórek, i zabrania ich selekcji
•    zakazuje działania banków spermy, zaś dawcą spermy będzie mógł być wyłącznie mąż
•    pozwala na dostęp do zapłodnienia in vitro wyłącznie dla par małżeńskich
•    pozwala lekarzom odmawiać podjęcia się zabiegów, które kościół katolicki uważa za niesłuszne – nie tylko zabiegów in vitro  
•    zakazuje procesów o odszkodowanie z tytułu zwiększonych kosztów leczenia i życia dzieci, które urodziły się z ciężkimi schorzeniami, gdy kobietom odmówiono badań prenatalnych

                             CZY WIESZ JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI WPROWADZENIA TEJ USTAWY?

•    Skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro drastycznie się obniży. Medycyna, która zwyciężała w walce z niepłodnością – polegnie w wojnie religijnej.
•    Za ideologiczną wojnę zapłacą kobiety – będą zmuszone wielokrotnie poddawać się obciążającej organizm, trudnej terapii hormonalnej i bolesnej procedurze in vitro nie z powodu zaleceń medycznych, ale wyłącznie z powodu stanowiska władz kościoła, któremu ulegają świeckie władze publiczne.
•    Prawo do in vitro będą miały tylko pary po ślubie i kobiety w wieku poniżej 40 lat.
•    Stworzony zostanie krajowy rejestr pacjentów klinik – to naruszenie tajemnicy lekarskiej.
•    Zakaz dawstwa gamet oznacza zakaz istnienia banków nasienia, które zapewne zejdą do podziemia, a przy braku kontroli lekarskiej kobiety mogą otrzymywać zakażone lub wadliwe genetycznie gamety. Pary, w których to mężczyzna jest bezpłodny stracą szansę na dziecko.
•    Kobiety, którym odmówiono badań prenatalnych, czego skutkiem stało się urodzenie chorego dziecka, nie będą miały prawa żądać od sprawców tego zaniechania odszkodowania, pozwalającego na leczenie ich chorych dzieci.
•    Lekarz, który nie zgodzi się przeprowadzić legalnego przerwania ciąży nie będzie miał obowiązku skierować pacjentki do innej placówki. Kobiety, których zdrowie lub życie jest zagrożone, dziewczynki zgwałcone przez ojców lub braci – którym przysługuje prawo do legalnego przerwania ciąży – będą zmuszone do rodzenia, albo skazane na szukanie zabiegów w podziemiu aborcyjnym, bez gwarancji właściwej opieki medycznej. (Zmiana art. 39, o której nikt nie mówi!)
•    W Polskiej Radzie Bioetycznej, mającej bardzo szerokie uprawnienia, będą zasiadać przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, czyli ludzie, którzy nie zostali wybrani na reprezentantów, zostali jedynie mianowani odgórnie przez władze kościelne, podlegające innemu państwu, Watykanowi.

Tzw. Ustawa Gowina powstała w sposób antydemokratyczny, bez konsultacji społecznych i medycznych. Jest zwykłym bublem stworzonym przez ludzi nie mających pojęcia o medycynie i prawie. Dyskusja toczy się między władzami kościoła a twórcą ustawy, a nie społeczeństwem, którego ustawa dotyczy. Na dodatek tylko stanowisko Watykanu zostało uwzględnione. Szanujemy odrębność stanowiska etycznego Watykanu, ale większość społeczeństwa, Kościoła jako zgromadzenia wiernych, kościołów innych niż katolicki oraz ateistów ma odmienne zdanie w tej sprawie. Nie zgadzamy się, by poglądy hierarchów kościoła katolickiego i innego państwa tak drastycznie pogarszały jakość procedur medycznych w Polsce.
 

środa, 31 grudnia 2008, kasia.bratkowska

Polecane wpisy

Komentarze
karolpoziorski
2009/01/07 14:43:40
Mam pytanie do pani Katarzyny Bratkowskiej, autorki tekstu: czy bluzg zawarty w tytule wpisu ("Gównin) stanowi typowy przejaw słynnej feministycznej tolerancji w stosunku do osób mających odmienne zdanie niż feministki?
-
2009/01/08 09:14:45
alez nie, Karolu. Katarzyna, jak każda baba, jest podła. Natomiast obsrywanie gowinem połowy populacji obywatelskiej i zamach na jej podstawowe prawa, z prawem do zycia włącznie, stanowi typowy przejaw słynnej katolickiej tolerancji w stosunku do osób mających ważniejsze ciało niż ciało z siusiakiem. Podobnie jak stosy.
-
2009/01/09 00:01:21
Szanowny Panie Karolu,
skad Pan wzial pomysl, ze ja mialabym byc tolerancyjna wobec jakiejs kanali, ktora ma zamiar skazac setki tysiecy kobiet na cierpienia? Ja nie jestem tolerancyjna, tolerancja to luksus tych, ktorzy maja wladze i przywileje wobec tych, ktorzy ich nie maja. Ponadto nie nazwalabym fobii Gowina pogladami. Podobnie jak na miano pogladu nie zasluguje rasizm, czy antysemityzm, wobez ktorych tez nie mam zamiaru byc "tolerancyjna". Aberracje Gowina i biskupow beda kiedys figurowaly w annalach obok kobiety jako nieplodnego samca (arystoteles) oraz scholastycznych rozwazan na temat ilosci diablow na glowce od szpilki. Czy mam wkleic zdjecie blastocysty i kobiety, zeby Pan mogl jakos sprobowac zalapac wlasciwe proporcje? Owszem robienie sobie zartow z nazwisk jest w zlym guscie, ale - jak babcie kocham - tym razem to nie byl zart.
pozdrawiam serdecznie,
KB
-
2009/01/11 21:37:41
Dopóki mam przywilej korzystania z PEŁNYCH praw społecznych, dopóty będę sama decydować w rozrachunku z własnym sumieniem co i jak będę robić.
Powyższa ustawa jest próbą ubezwłasnowolnienia kobiet, których cierpienie jest niesłuszną nagrodą za wybór partii autora tej ustawy.
Uważam, iż błędem jest wtykanie się Kościoła ale jako duchownych do spraw politycznych. Moralności uczą nas rodzice, szkoła, również Pismo Święte ale to my sami podejmujemy walkę o godne życie oraz sami budujemy swój światopogląd nikt, ale to nikt nie będzie nas rozliczał naszego postępowania, tylko my sami we własnym sumieniu.
To nie jest tylko postawa feministyczna, to również kobiety, która, gdy tyko nie będzie mogła mieć dzieci lub stałego partnera, NA PEWNO zdecyduje się na in vitro, jeśli tyko zapragnie dziecko mieć
Szkoda że w kraju, gdzie tyle mówi się o przyroście naturalnym, powstają tak absurdalne ustawy

-
2009/02/07 15:09:57
- kasia.bratkowska
Uważam, że robi Pani złą przysługę przeciwnikom tzw. "ustawy Gowina". Nie emocjonalnością odpowiedzi "karolowipozierskiemu", lecz brakiem w niej racjonalności. Zagrożenie stwarzane przez projekt Gowina nie polega na "skazaniu na cierpienie setek tysięcy kobiet" (przy całym współczuciu dla cierpienia każdego człowieka), lecz na ograniczeniu wolności ludzi dla słabo uzasadnionych powodów.
-
2009/03/16 15:31:48
:D :))))
a to dosyć bezwzględne - i celne - wskazanie, gdzie zwolennicy ustawy gowina mają cudze cierpienie :D tylko chyba niezamierzone?

z kolei to:
Nie emocjonalnością odpowiedzi "karolowipozierskiemu", lecz brakiem w niej racjonalności.
jest bardziej kartezjańskie niż sokratejskie. A rozdzielając ratio od emocjonalnosci Kartezjusz się mylił, jak dziś juz wiemy.