Jesteśmy feministkami. Znamy się od wielu, wielu lat. Nasz wspólny blog to miejsce wolnościowej propagandy. Będziemy tu spiskować, skrzykiwać ludzi, truć jadem i dźgać ironią. Przybywajcie.
Blog > Komentarze do wpisu
Kto mówi "Stop fanatykom"
Katarzyna Bratkowska
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca; krytyczka literacka. Działaczka KPiORP. W 2006 roku powołała do życia nieformalną grupę "Pro Choice 2006", inicjatorka akcji "Aborcyjny coming out". Obecnie grupa została przekształcona została w Stowarzyszenie "Same o Sobie". Działa na rzecz przywrócenia prawa do legalnej aborcji w Polsce.

prof. Bożena Chołuj
Germanistka, literaturoznawczyni; współzałożycielka i od 1996 roku współkierowniczka Gender Studies przy UW. Autorka licznych publikacji z zakresu problematyki feministycznej i literatury niemieckiej.

Anna Czerwińska
Absolwentka filozofii, członikini Porozumienia Kobiet 8. Marca i innych feministycznych grup nieformalnych. Była pracownica OŚKi, w ktorej zajmowała się m.in. bazą danych organizacji kobiecych, programem grantowym Fundusz dla Kobiet i akcjami, m.in. bezpieczną taksówka dla kobiet. Marzy o załozeniu FAI - feministycznej agencji informacyjnej, oczywiście przy Feminotece :-). Menadżerka i członkini słynnego zespołu "Fałszujące Żony".

Kinga Dunin
Publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury; felietonistka "Wysokich Obcasów". Związana ze środowiskiem Krytyki Politycznej. Autorka wielu książek, w tym wydanej niedawno "Zadymy".

prof. Małgorzata Fuszara
Prawniczka, socjolożka, współzałożycielka i szefowa Gender Studies UW. Autorka licznych prac i książek poświęconych udziałowi kobiet w polityce i życiu publicznym.

dr Agnieszka Graff
Pisarka, tłumaczka i publicystka. Autorka m. in. feministycznego bestsellera "Świat bez kobiet". Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również na gender studies. Związana z Krytyką Polityczną i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Od czasu do czasu publikuje w Gazecie Wyborczej. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca - była na wszystkich manifach i wybiera się na kolejne.

Agnieszka Grzybek
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Członkini partii Zielonych 2004. Koordynatorka ogólnopolskiej kampanii "Akcja Refundacja". Feministka, działaczka na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

Katarzyna Kwiatkowska
Aktorka. Zwolenniczka ruchów wolnościowych. Chodzi na manify. Gra w Szymon Majewski Show.

Katarzyna Miller
Psycholożka, filozofka, poetka, autorka wielu artykułów w pismach kobiecych (min. cyklu "to nie bajka" w "Zwierciadle"); wykładowczyni na podyplomowych studiach Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka książki "Chcę być kochana, tak jak chcę".

Magda Mosiewicz
Absolwentka filozofii i łodzkiej szkoły filmowej, współprzewodnicząca partii Zieloni 2004 i członkini władz Europejskiej Partii Zielonych. Zieloni to najbardziej sfeminizowana frakcja polityczna, i w Polsce i na całym świecie - od Beninu, przez Holandię, po Azerbejdżan.

Wanda Nowicka

Filolożka klasyczna. Działaczka ruchów kobiecych, feministka i obrończyni praw człowieka. Współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum". W 1992 r. współtworzyła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny , którą do dziś prowadzi. Laureatka wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru - nagrody przyznawanej osobom zaangażowanym w walkę z homofobią. W 2005 r. otrzymała nagrodę od Fundacji Sigrid Rausing za prowadzenie sieci organizacji kobiecych w Europie Wschodniej i Centralnej ASTRA. W 2003 r. zaprosiła holenderską fundację Kobiety na Falach do Polski i koordynowała udział polskich organizacji w wizycie statku "Langenort" we Władysławowie. W 2006 r. kandydatka Polskiej Partii Pracy na prezydenta Warszawy. Publicystka niezależna.

Joanna Piotrowska
Twórczyni pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej internetowej księgarni feministycznej Feminoteka od 2005 roku przekształconej w Fundację. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo; współorganizatorka Mia100Kobiet w 2001 i 2002 roku, członkini Porozumienia Kobiet 8. Marca. Tworzy także strony internetowe i uczy inne kobiety jak to robić. W każdą niedzielę o godz. 23.00 w radiu TOK FM prowadzi z Krystianem Legierskim audycję "Lepiej późno niż wcale" poświęconą problematyce les/gej/fem.

Hanna Samson
Pisarka, autorka m.in. "Wojny żeńsko-męskiej i przeciwko światu" oraz "Pokoju żeńsko-męskiego na chwałę patriarchatu"; autorka feministycznych felietonów na Interii. Nieformalnie związana z S.O.S (Stowarzyszenie Same o Sobie)

Kazia Szczuka
Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, literaturoznawczyni, autorka książki "Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji" oraz "Kopciuszek, Frankenstein i inne", członkini partii Zieloni 2004.

prof. Magdalena Środa
Etyczka, filozofka, publicystka, feministka; zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Marka Belki. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej, w tym kilku książek, m.in: "Idea godności w historii i etyce" (1993), podręczniki dla szkół średnich "Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze" (1995) i "Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne" (1998). W 2003 roku habilitowała się na podstawie książki: "Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci" (wyd. Aletheia, Warszawa 2003).

Bożena Umińska
Wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek m.in. "Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze", "Na barykady. Kroniki obsesyjne". Znana jest jako autorka felietonów, publikowanych w "Przekroju" i "Przeglądzie", w których precyzyjnie, dowcipnie i bezkompromisowo piętnuje wszelkie przejawy ksenofobii, antyfeminizmu, antysemityzmu, homofobii oraz wszelkich innych form lęku i wrogości wobec "innych". Z pasją tropi i demaskuje postawy z ciemnogrodu, wietrzy zaścianki, broni uparcie wizji społeczeństwa otwartego, pluralistycznego oraz praw jednostki do życia zgodnego z własnymi wyborami.

poniedziałek, 26 marca 2007, stopfanatykom

Polecane wpisy

Komentarze
2007/03/28 21:40:36
Zrobcie cos z tymi kobietami w Polsce. Mieszkam w USA, przez wiele lat (6) mieszkalam wahdlowo Polska USA. Teraz tylko w USA. Oprocz tego co sie dzieje w Polsce przeraza mnie biernosc polskich kobiet, ten wstyd jaki towarzyszy slowu feministka. Nie mozecie tego traktowac jako zart, trzeba byc powaznym. Mlode kobiety maja tak przerazajaco uprane mozgi, nawet one krepuja sie bycia kobieta 21-go wieku. Mnie rece opadly wiele lat temu na stan swiadomosci polskich kobiet, ale wam niech nie opadaja. Sama staram sie szerzyc kaganek oswiaty wsrod moich znajomych w Polsce. A tak na marginesie wsrod moich wyedukowanych polskich kolezanek NIKT nie slyszal o "Czarnej ksiedzie kobiet". Jestem smutna i przerazona.
-
jotesz
2007/03/29 10:09:55
Pozdrowienia i powodzenia!

ps. czy "jajowcy" mogą komentować, czy tylko czytywać???
-
2007/03/29 14:29:42
Wpisy od "jajowcow" mile widziane;) Soldarnosc jajniczek i jajowcow jest wyzsza koniecznoscia. Tytul blogu nie mial byc wykluczajacy, to takie jaja z tego ze jestesmy bez jaj. Haha.
-
2007/03/29 16:17:07
Szanowne panie psycholog, itp. zastanówcie sie nad waszym losem bo może kiedyś ktoś was rozpozna po drodze i nie będzie wam chciał pomóc gdy będziecie tego otrzebowały. Szkoda walczyc o gupiw prawa.
-
2007/03/30 01:31:21
ja chyba jestem podrzedna wiedżmą [ ale może to minie]. bardzo ciekawe i podoba mi się. troche mi cięzko, bo kazia nie lubi mnie. jednak czemu nie poczytać bloga? kaziu, zrozum, walczysz dla wszystkich, a teraz ja nie poszłam na dwie manify, bo nie chcialam ciebie spotkać. czy to jest siostrzaństwo?

poza tym popieram i moze zrobię link.www.marysialada.blox.pl] blog wyaoutowanej czarownicy outsiderki, której nie lubi kazia.której kwiatkowska dokuczała na studiach.
-
2007/03/30 03:25:19
Ło jezu, Przekrojone kiwi, masz kompleksy... nie wiem, jak Ci pomóc, ale współczuję Ci.
-
2007/03/30 18:43:50
Co prawda po moich doswiadczeniach w Salonie24 obiecałam sobie, ze nie bedę wchodziła w idiotyczne spory i ze nie bede reagowała na głupkowate zaczepki...Ale " kobrakobra" napisała komentarz ciekawy inaczej, więc odpowiadam [ jednak].

Przypuszczam [ ło jezu jezu jezu ], ze psychologiem nie jesteś. Otóż kompleksy miewają osoby, zaczepiajace w ten sposób jak ty to właśnie zrobiłaś. Ja wręcz przeciwnie. To nie są kompleksy. Mój problem to właśnie odwaga, bezkompromisowaość, poczucie humoru, asertywność, dystynkcja, arystokratyczne pochodzenie, feministyczny szlif, charakter liderki, talent literacki, cierpliwośc, dociekliwość, erotyczna rozwiązłość, upór, uroda i tak dalej. Oto wyjaśnia się, czemu Kazia mnie nie lubi. Bo zna te moje cechy, jak przypuszczam.

To był mały strzyk sarkazmu. " Kobra" - odczep się, proszę, ode mnie, bo drugi raz naprawde napiszę, jak to czarownica potrafi...

Tylko ze ja tu chciałam madrze podyskutować i nie będę się kłóciła z ...ja takie komentarze nazywam " dosry" [ jesli chcesz mi pomóc, wsiadaj na miotłę i biegaj dookoła stołu, aż sie zmeczysz, okey?]

Pozdrawiam resztę.
-
2007/03/31 19:08:22
jakby was tak kobitki zostawić samym sobie przez rok gdzieś na bezludnej wyspie to ten cały wasz feminizm trafiłby szlag jak jasna cholera
podstarzałe lesby żrące sie i spiskujące wszystkie przeciw wszystkim:-) walczące jak lwice o czuły gest kazi szczuki lub płoche spojrzenie madzi środy bu ha ha ha
po przestudiowaniu waszych "życiorysów" doszedłem do wniosku, że nalezy natychmiast zamknąć ten Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim bo to jest takie wasze gniazdo żmij
aha
a paradowskiej nie bierzecie? ona jedyna wzbudza we mnie "jajowcu" pewne żądze i chuć:-) prawie śmiertelną:-)
-
2007/04/01 12:37:09
>ona jedyna wzbudza we mnie "jajowcu" >pewne żądze i chuć

a ty wzbudzasz żądze i chuć? Walczą babeczki jak lwice o twoj czuly gest i ploche spojrzenie?
-
2007/04/01 14:31:29
Jestem po raz pierwszy na Waszej stronce. Jestem podstarzałym emerytem (9 lat na emeryturze). Nie powinienem zabierać głosu, ponieważ uważam, że ostatecznie to kobieta powinna decydować o swoich sprawach. Mężczyzna po dorośnięciu do roli ojca wyłącznie za zgodą kobiety może stać się ojcem. I skoro już nim zostanie powinien obowiązki ojca wykonywać z całym zaangażowaniem. Partycypować w znacznie większej części w zabezpieczeniu fianansowym rodziny, stworzeniu godnych warunków do wychowania dzieci. NIestety tak nie jest. Mam zięcia, który na dwójkę moich 2 wnuków i swoją żonę a moja córkę w 2005 r. zarobił astronomiczną sumę 1200PLN. Najdłużej pracował 3 dni. I takimi sprawami powinien zająć się nasz idiotyczny parlament. Zabezpieczeniem sytuacji dzieci narodzonych. Ale to już debili spod znaku moherowych beretów nie interesuje. Przecież mogą po urodzeniu się spać pod mostem, w poczekalni na dworcu. To już sprawa rodziców. Hipokryzja z domieszką debilizmu.
-
2007/04/01 21:22:38
Powodzenia zycze! Bede czytac, sledzic, sekundowac i komentowac ! Nie dajmy sie kompletnie oglupic przeciwnikom wolnosci.
-
2007/04/05 09:16:51
To wspaniałe co Panie utworzyłyście.Wielka
chwała odważnym Kobietom.Sto Lat !!
-
wi_the_lec
2007/04/08 08:27:34
jak to dobrze, że mamy w Polsce taki gatunek kobiet, jak te Panie;) Za niedługo otwieram portal internetowy dotyczący kobiet Krakowa, może któraś z Pań zechce udzielić mi wywiadu:)
-
2007/04/13 23:37:14
To chyba lista kobiet, których nikt nie polewa w smigus dyngus. Wykształcone, chca dyskutowac na wszelakie tematy, same o sobie decydowac, czytac Cosmopolitan. A konczy sie to tym ze zostają starymi pannami i hodują koty. Kobieta swiadoma swojej kobiecosci nie musi sie domagac praw dla siebie bo sama wie co jest warta.
Polskie feministki za wszelka cene chcą dorównac tym na zachodzie a nawet je przescignac by udowodnic ze sa lepsze. Proponuje zeby kazda z tych kobiet miała po 5 dziec i to lepiej sie przysłuży polsce niz zakładajac jakies beznadziejne organizacje. Czy feminizm musi skojarzyc sie z głupota?
-
2007/04/19 23:12:22
DUDE554, to, co napisałeś, jest po prostu nie na miejscu. Na przykładzie Twojego wpisu widać, że feministki mają o co walczyć. Po tonie Twojego wpisu domyślam się, że jesteś mężczyzną i to Ty przelewasz swoje frustracje na blogu. Może sam byś się zaktywizował i stworzył jakąś organizację, a nie wyładowywał się na blogu, obrażając jego autorki.
-
2007/05/19 18:15:11
Piszę z UK. Szkoda, że nie mogło mnie być z Wami na paradzie, ale zanim wystrzeliłyście romanorydzyków w kosmos, oni wystrzelili mnie tu... Ale ja tam jeszcze k... wrócę... :)) Pozdrawiam Serdecznie i jestem z Wami... Powodzenia.
-
2007/08/16 13:15:03
witam,
chciałabym jakoś nawiązać kontakt z Panią Katarzyną Miller. W sprawie rozmowy. :D
brzydka.kobieta@gazeta.pl
grubababa.ask.blink.pl
-
keltoi
2007/11/10 13:40:22
Jak to nie mamy jaj?!
Mamy, co miesiąc nowe do dyspozycji!! XD
-
2007/12/24 12:47:21
Życzę Wam Drogie Panie nadziei,
własnego skrawka nieba,
zadumy nad płomieniem świecy,
filiżanki dobrej, pachnącej kawy,
piękna poezji, muzyki,
pogodnych świąt zimowych,
odpoczynku, zwolnienia oddechu,
nabrania dystansu do tego co wokół,
chwil roziskrzonych kolędą,
śmiechem i wspomnieniami.
Wesołych Świąt!
Z ostatnią kartką kalendarza
zerwijcie wszystkie złe nastroje,
zapomnijcie o wszystkich nieudanych dniach,
przekreślcie niewarte w pamięci chwile
i wejdźcie w Nowy Rok jak w nowej sukni
wchodzi się na najwspanialszy bal świata. Powodzienia! Jesteście niesamowite!!!
-
2008/01/04 16:41:37
|Kobieta swiadoma swojej kobiecosci nie musi sie domagac praw dla siebie bo sama wie co jest warta". Nie musi zakładać organizacji i krzyczeć, że jest feministką. Ale są i takie kobiety, i takie. Tak samo jak są ludzie, którzy potrafią śpiewać i nie robią kariery, i tacy, którzy ją robią, a swoją muzyką wpływają na innych. Pytam więc: o co tu się sprzeczać? - Karolina Godlewska
-
anialek_s
2008/03/04 00:51:09
Jutro, a właściwie już dziś imieniny Kazimiery, więc pozwalam sobie tu życzyć Pani Kazi Szczuce: Niech żyje Pani tak aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Niech wypełnia Pani każdą chwilę tak
aby potem wspominać ja z radością.
Niech czerpie Pani energię ze słońca,
kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Proszę szukać w sobie siły,
entuzjazmu i namiętności.
Żyć najpiękniej jak tylko Pani umie.
Po swojemu.Proszę się spełniać.
Niech każdy obrót kalejdoskopu życia przynosi Pani radość.
Życzę też Pani, by każda łza,
W Pani życiu była łzą szczęścia,
Każde słowo, które Pani wypowie,
miało kształt serca.
Życzę jeszcze by męski sposób widzenia nie był przedstawiany jako uniwersalny, by wreszcie dla lekarza ginekologa najważniejsza była profilaktyka, by lekarze rozpatrywali każdy przypadek osobno, by lekarz wspierał kobietę, gdy dojdzie do niechcianej ciąży, a nie by lekarze ćwiczyli na kobietach w godzinach pracy jakąś swoją katolicką moralność. By wreszcie wnaszym kraju nie było homofobi, ksenofobi, antysemityzmu, rasizmu i męskiego szowinizmu, ale tego życzę też sobie... Jednak czy to możliwe... A na koniec WSZECHŚWIATOWEJ MANIFY!!!!!
Ps: Dla wszystkich Pań piszących na blogu ślę serdeczności i podpisuję się pod wszystkim, o czym Panie tu piszą obiema rękoma i nogami
-
anialek_s
2008/10/23 02:12:20
yodom.wrzuta.pl/audio/9y3BIezC26/kazimiera Uśmiałam się oj uśmiałam:)) A Kazię pozdrawiam:))
-
2011/03/07 18:49:08
Dla wszystkich feministek-dwa pytania a szczególnie dla Kazimiery Szczuki:
Kto zabrania kobietom otworzenia partii i wygrania wyborów?
Kto zabrania kobietom pójścia na Politechnikę?

orion57@gazeta.pl
-
2012/03/06 07:58:48

A może by tak Panie zatroszczyły się o los kobiet w krajach islamskich?
Jest chyba o w tym względzie wiele więcej do zrobienia niż w kraju,
w którym kobieta jest marszałkiem, inna była premierem, itd.

Los kobiet w Polsce porównaniu z gehenną muzułmanek jest taki zły.

No, ale do tego potrzebna by prawdziwa ODWAGA, coś więcej niż wyjście
na ulicę w słoneczny dzień lub występowanie w TV, albo pisanie książek.-
2012/03/28 23:36:17
Zastanawiam się dosyć często o co właściwie chodzi wam feministką , w czasach gdy kobiety naprawde mają się dobrze mogą realizować wszystkie swoje aspiracje ,ambicje ,wręcz nawet łatwiej niż mężczyzni i myśle z perspektywy czasów gdy kobiety nie miały np prawa wyborczego , raczej zajmowały się wychowaniem dzieci i domem gdzie można było jeszcze zrozumieć walke o równouprawnienie , ale w współczesnych czasach , kto jest feministką napewno nie matka 5 dzieci żyjąca w biedzie ,, napewno nie kobiety słabo wykształcone pracujące w fabryce , feministkami są kobiety z elit, bogatych domów ,wykształcone ,nie borykające się z egzystencjalną codziennością poszukiwania lepszej stopy życiowej , lepszego życia, gdyż mają dobre życie , luksusowe bezproblemowe ich jedynem problemem jest brak większej władzy , ale szczerze co by było gdyby kobiety rzadziły tym swiatem zamiast mężczyzn co wiadomo jest calkowitą abstrakcją ,lecz jeżeli by tak się stało czy świat był by lepszy nie sądze . Ciekawą historią jest dążenie kobiet do sukcesu jak one zachowują sie miedzy soba jakie są bezwzględne nawzajem dla siebie a jak umiejętnie wykorzystują swoją seksualność w kontaktach z mężczyznami , taka kobieca lojalność jednak gdy są np 2 a jest sam mężczyzna , mężczyzni zazwyczaj w takiej sytuacji stają sie rywalami ciekawe czemu